Fajčenie Drogy Alkohol Mobil
Poznáme výhercov kvízu!

Čo viete o možnostiach znižovania zdravotného rizika u fajčiarov? To bola téma kvízu, v ktorom ste súťažili o štyri čističky vzduchu.

Čítať viac ->
Projekt o závislostiach je v závere, veľa napovedá o návykoch Slovákov

Výsledky celonárodného prieskumu aj reakcie zaujímavých respondentov zbúrali mnohé mýty, priniesli často až neuveriteľné štatistiky a v reálnom svetle ukázali, ako je na tom naša spoločnosť so závislosťami.

Čítať viac ->
Prvé signály pri začínajúcej závislosti na mobile dostávame od príbuzných

Podľa prieskumu je až 97 percent mobilných telefónov na Slovensku smartfóny. Výskumy tiež ukázali, že do mobilu sa denne pozrieme v priemere 150 krát. V uplynulých dňoch sa konala štvrtá a záverečná diskusia v rámci projektu – na tému závislosť na mobiloch.

Čítať viac ->
Skoncujte s fajčením už dnes!

Čo viete o možnostiach znižovania zdravotného rizika u fajčiarov? Otestujte si svoje vedomosti v kvíze a zapojte sa do súťaže.

Čítať viac ->
Online diskusia: Závislosti na mobiloch očami odborníkov

Štvrtá diskusia v rámci projektu Závislosti inak bude venovaná mobilom, na ktorých sú dnes mnohí ľudia závislí, aj keď si to často neuvedomujú. Moderovať bude Peter Novák – Šarkan.

Čítať viac ->
Odborníci: Väčšina fajčiarov umiera na decht, nie pre závislosť na nikotíne

Prečo je fajčenie škodlivé? Čo na cigaretách ľudí zabíja? Ako s touto neresťou prestať? Majú nehoriace alternatívny zmysel? Na tieto aj ďalšie otázky odpovedala trojica odborníkov a bývalý fajčiar v diskusii so Zlaticou Puškárovou zameranej na závislosť na fajčení.

Čítať viac ->
ONLINE DISKUSIA: Závislosť na fajčení rozoberú poprední českí a slovenskí odborníci

V poradí tretiu diskusiu zo štúdia denníka SME v rámci projektu Závislosti inak bude moderovať Zlatica Švajdová Puškárová.

Čítať viac ->
Odborníčka: V ochrane zdravia pred vznikom závislosti nerobíme skoro nič

Už pred sto rokmi prvý zákon z roku 1922 zakazoval nalievať mladistvým a dodnes máme tento problém na stole. Mali by sme si uvedomiť, že to máme len vo svojich rukách a žiadny zákaz nám nepomôže.

Čítať viac ->
ONLINE DISKUSIA: O závislosti na alkohole bude s Adelou hovoriť aj Braňo Mojsej

Regionálne noviny MY prinášajú ďalšiu zaujímavú online debatu, počas ktorej budú na otázky odpovedať odborníčka na závislosti Jana Žemličková a spevák Braňo Mojsej. Sledujte ju naživo v utorok 3. mája o 12.00 h.

Čítať viac ->
ĽUDIA FAJČIA KVÔLI NIKOTÍNU, NO ZOMIERAJÚ KVÔLI DYMU

Väčšina slovenských fajčiarov pokračuje v prijímaní nikotínu najškodlivejším možným spôsobom, ktorým je spaľovanie tabaku. Postupne však začínajú objavovať aj menej rizikové alternatívy.

Čítať viac ->
KAŠEĽ USTÚPIL, „FYZIČKA“ SA VRÁTILA DO NORMÁLU

„Po prechode na menej rizikovú alternatívu však cítim značnú zmenu,“ hovorí Nicolas Lačný, ktorý prešiel s cigariet na zahrievaný tabak.

Čítať viac ->
Zvyšovanie daní problém fajčenia nevyriešilo

Fajčiari nevedia prestať. Vo svete sa preto skloňuje nový prístup boja proti fajčeniu. Ten na prvé miesto kladie znižovanie zdravotných dôsledkov a zahŕňa aj podporu menej rizikových alternatív.

Čítať viac ->
Strach z prvého užitia drogy ľudia pri prvom dotyku mobilu neprežívajú

Nadmerné užívanie mobilov nie je závislosť ako každá iná, nie je uznaná v odborných kruhoch, chýba v medzinárodnej klasifikácii chorôb a nejestvujú žiadne oficiálne štatistiky výskytu, ani sa nevedú žiadosti o liečbu takýchto problémov.

Čítať viac ->
Primäť fajčiara k liečbe je ešte ťažšie ako u závislých na alkohole alebo heroíne

Keď sme robili prieskum medzi 100 fajčiarmi, 98 % vedelo, že fajčenie škodí ich zdraviu, 90 % z nich uvažovalo, že by chceli prestať fajčiť, ale nie hneď. S ponukou bezplatnej liečby súhlasili len šiesti a reálne do liečby vstúpili iba traja.

Čítať viac ->
Cigarety zabíjajú. To vieme, ale ako s nimi skoncovať?

Fajčenie. Každým rokom sa predražuje a jeho zdravotné riziká sú všeobecne známe. Napriek tomu je stále jednou z našich najrozšírenejších závislostí Slovákov. Hľadali sme odpovede na otázky prečo je boj s fajčením taký náročný a čo majú fajčiari robiť, ak sa im ani napriek snahe nedarí cigariet zbaviť.

Čítať viac ->
Vždy chcela všetko vyskúšať. Heroín sa však Marte stal osudným

S prvou drogou sa Marta (47) stretla v prvej práci. Ovládol ju hneď na prvý pokus. Cesta von zo závislosti nebola jednoduchá, no silou vôle ju zvládla. Teraz pomáha ľuďom ako sociálna pracovníčka.

Čítať viac ->
Odborník: Užívanie drog nie je len problémom ľudí zo sociálne slabšej skupiny

Bohatší ľudia si môžu kupovať drahšie drogy, no výsledok je rovnaký, drogujú. O závislostiach sme sa porozprávali s primárom Kliniky drogových závislostí Psychiatrickej nemocnice Phillipa Pinela Pezinok Liborom Kiššom.

Čítať viac ->
Zvíťazil nad alkoholom, ktorý roky nepovažoval za problém. Dnes by svoj život nemenil

Pitie sprevádzalo bývalého alkoholika od detstva, vždy bol tolerovanou súčasťou života v jeho rodine. Odmenou pre chlapov za tvrdú prácu, uvoľnením počas oslavy či stretnutí s kamarátmi.

Čítať viac ->
Pitie žien je na Slovensku tabuizované, mnohé svoju závislosť nikdy neriešia

Rodičia majú byť vzorom pre svoje dieťa aj pri formovaní jeho postoja k pitiu alkoholu. Ak deťom ponúknu alkohol, hovoria mu zároveň, že je normálne piť.

Čítať viac ->
Priemerný slovenský fajčiar minie za svoju neresť 73 eur mesačne

Väčšina z fajčiarov zostáva pri klasických cigaretách, moderné alternatívy používa len 11 % z nich. Ukázal to rozsiahly prieskum Závislosti inak, do ktorého sa zapojilo takmer 15-tisíc Slovákov.

Čítať viac ->
Prieskum o závislostiach mal úspech, poznáme mená výhercov zaujímavých cien

Do celoslovenskej ankety, ktorej cieľom je zistiť, ako sú na tom Slováci s alkoholom, cigaretami, drogami či mobilmi, sa zapojilo takmer 15-tisíc ľudí.

Čítať viac ->
Bez mobilu sa nezaobídu hlavne ženy, ukázal prieskum

Smartphone sa stal stredobodom života veľkej časti Slovákov. Pätina z 14 661 účastníkov unikátneho prieskumu Závislosti inak priznáva, že do malého displeja hľadí viac ako štyri hodiny denne.

Čítať viac ->
Alkoholu holdujú najmä muži, ukázal prieskum

Je alkohol hlboko zakorenený v slovenskej kultúre? Podľa čerstvých výsledkov rozsiahleho prieskumu Závislosti inak, ktorého sa zúčastnilo takmer 15-tisíc respondentov, sa zdá, že nie. Väčšina účastníkov uviedla, že sa napije menej ako raz týždenne.

Čítať viac ->
Unikátny prieskum: Marihuanu tolerujeme, tvrdé drogy nie

Väčšina Slovákov by povolila fajčenie „trávy“ pre vlastnú potrebu. Ostatne, polovica s tým má osobnú skúsenosť. Aj také zistenia priniesol rozsiahly prieskum Závislosti inak, ktorého sa zúčastnilo bezmála 15-tisíc respondentov.

Čítať viac ->
Šéf MY novín: Závislosti nemajú byť tabu

Riaditeľ divízie regionálnych novín MY Milan Mokráň v rozhovore vysvetlil, prečo sa rozhodli pripraviť pre čitateľov jedinečný celoslovenský projekt Závislosti, a čo od neho očakáva.

Čítať viac ->
Slováci fajčia marihuanu menej ako Česi, ukazuje prieskum

Marihuana, marjánka, tráva, ganja, konopný list – nech už sa skrýva pod akýmkoľvek názvom, je to s náskokom najobľúbenejšia nelegálna droga pod Tatrami. Ako ukazujú priebežné výsledky prieskumu Závislosti inak, skúsenosť s ňou má každý druhý Slovák.

Čítať viac ->
10 najčastejších otázok a odpovedí o závislostiach

Členovia a odborníci z občianskeho združenia Liga za duševné zdravie sa pravidelne stretávajú s otázkami ľudí o rôznych typoch závislostí. Na tie najčastejšie odpovedá klinický psychológ Jozef Ďanovský z poradne Nezábudka.

Čítať viac ->
UNIKÁTNY PRIESKUM: FAJČENIE VYJDE DVAKRÁT DRAHŠIE AKO ALKOHOL

Priemerný Slovák, ktorý pije aspoň občas, utratí za alkohol 30 eur mesačne. Fajčiarov vyjde ich zlozvyk na viac ako dvojnásobok.

Čítať viac ->
Najrozšírenejšími drogami Slovákov sú cigarety a alkohol

Závislosť je psychická porucha, ktorá môže mať katastrofálne následky na fyzické, no najmä psychické zdravie človeka a dlhodobo negatívne ovplyvňuje jeho rodinný život aj sociálne väzby.

Čítať viac ->