Fajčenie Drogy Alkohol Mobil
Poznáme výhercov kvízu!

Čo viete o možnostiach znižovania zdravotného rizika u fajčiarov? To bola téma kvízu, v ktorom ste súťažili o štyri čističky vzduchu.

Čítať viac ->
Projekt o závislostiach je v závere, veľa napovedá o návykoch Slovákov

Výsledky celonárodného prieskumu aj reakcie zaujímavých respondentov zbúrali mnohé mýty, priniesli často až neuveriteľné štatistiky a v reálnom svetle ukázali, ako je na tom naša spoločnosť so závislosťami.

Čítať viac ->
Skoncujte s fajčením už dnes!

Čo viete o možnostiach znižovania zdravotného rizika u fajčiarov? Otestujte si svoje vedomosti v kvíze a zapojte sa do súťaže.

Čítať viac ->
Odborníci: Väčšina fajčiarov umiera na decht, nie pre závislosť na nikotíne

Prečo je fajčenie škodlivé? Čo na cigaretách ľudí zabíja? Ako s touto neresťou prestať? Majú nehoriace alternatívny zmysel? Na tieto aj ďalšie otázky odpovedala trojica odborníkov a bývalý fajčiar v diskusii so Zlaticou Puškárovou zameranej na závislosť na fajčení.

Čítať viac ->
ONLINE DISKUSIA: Závislosť na fajčení rozoberú poprední českí a slovenskí odborníci

V poradí tretiu diskusiu zo štúdia denníka SME v rámci projektu Závislosti inak bude moderovať Zlatica Švajdová Puškárová.

Čítať viac ->
ĽUDIA FAJČIA KVÔLI NIKOTÍNU, NO ZOMIERAJÚ KVÔLI DYMU

Väčšina slovenských fajčiarov pokračuje v prijímaní nikotínu najškodlivejším možným spôsobom, ktorým je spaľovanie tabaku. Postupne však začínajú objavovať aj menej rizikové alternatívy.

Čítať viac ->
KAŠEĽ USTÚPIL, „FYZIČKA“ SA VRÁTILA DO NORMÁLU

„Po prechode na menej rizikovú alternatívu však cítim značnú zmenu,“ hovorí Nicolas Lačný, ktorý prešiel s cigariet na zahrievaný tabak.

Čítať viac ->
Zvyšovanie daní problém fajčenia nevyriešilo

Fajčiari nevedia prestať. Vo svete sa preto skloňuje nový prístup boja proti fajčeniu. Ten na prvé miesto kladie znižovanie zdravotných dôsledkov a zahŕňa aj podporu menej rizikových alternatív.

Čítať viac ->
Primäť fajčiara k liečbe je ešte ťažšie ako u závislých na alkohole alebo heroíne

Keď sme robili prieskum medzi 100 fajčiarmi, 98 % vedelo, že fajčenie škodí ich zdraviu, 90 % z nich uvažovalo, že by chceli prestať fajčiť, ale nie hneď. S ponukou bezplatnej liečby súhlasili len šiesti a reálne do liečby vstúpili iba traja.

Čítať viac ->
Cigarety zabíjajú. To vieme, ale ako s nimi skoncovať?

Fajčenie. Každým rokom sa predražuje a jeho zdravotné riziká sú všeobecne známe. Napriek tomu je stále jednou z našich najrozšírenejších závislostí Slovákov. Hľadali sme odpovede na otázky prečo je boj s fajčením taký náročný a čo majú fajčiari robiť, ak sa im ani napriek snahe nedarí cigariet zbaviť.

Čítať viac ->
Priemerný slovenský fajčiar minie za svoju neresť 73 eur mesačne

Väčšina z fajčiarov zostáva pri klasických cigaretách, moderné alternatívy používa len 11 % z nich. Ukázal to rozsiahly prieskum Závislosti inak, do ktorého sa zapojilo takmer 15-tisíc Slovákov.

Čítať viac ->
Prieskum o závislostiach mal úspech, poznáme mená výhercov zaujímavých cien

Do celoslovenskej ankety, ktorej cieľom je zistiť, ako sú na tom Slováci s alkoholom, cigaretami, drogami či mobilmi, sa zapojilo takmer 15-tisíc ľudí.

Čítať viac ->
Šéf MY novín: Závislosti nemajú byť tabu

Riaditeľ divízie regionálnych novín MY Milan Mokráň v rozhovore vysvetlil, prečo sa rozhodli pripraviť pre čitateľov jedinečný celoslovenský projekt Závislosti, a čo od neho očakáva.

Čítať viac ->
10 najčastejších otázok a odpovedí o závislostiach

Členovia a odborníci z občianskeho združenia Liga za duševné zdravie sa pravidelne stretávajú s otázkami ľudí o rôznych typoch závislostí. Na tie najčastejšie odpovedá klinický psychológ Jozef Ďanovský z poradne Nezábudka.

Čítať viac ->
UNIKÁTNY PRIESKUM: FAJČENIE VYJDE DVAKRÁT DRAHŠIE AKO ALKOHOL

Priemerný Slovák, ktorý pije aspoň občas, utratí za alkohol 30 eur mesačne. Fajčiarov vyjde ich zlozvyk na viac ako dvojnásobok.

Čítať viac ->
Najrozšírenejšími drogami Slovákov sú cigarety a alkohol

Závislosť je psychická porucha, ktorá môže mať katastrofálne následky na fyzické, no najmä psychické zdravie človeka a dlhodobo negatívne ovplyvňuje jeho rodinný život aj sociálne väzby.

Čítať viac ->