Slováci fajčia marihuanu menej ako Česi, ukazuje prieskum

Marihuana, marjánka, tráva, ganja, konopný list – nech už sa skrýva pod akýmkoľvek názvom, je to s náskokom najobľúbenejšia nelegálna droga pod Tatrami. Ako ukazujú priebežné výsledky prieskumu Závislosti inak, skúsenosť s ňou má každý druhý Slovák.

Vďaka tomu, že takmer identický prieskum sa uskutočnil vlani aj v Česku, je možné porovnať, aký majú obyvatelia bývalej federácie vzťah nielen k ľahkým drogám. V prípade marihuany sa ukazuje, že Česi sú skúsenejší. S trávou začínali v 26 percentách prípadov experimentovať už na základnej škole. Medzi Slovákmi má takto ranú skúsenosť len 16 percent respondentov.
Takmer dve tretiny Čechov navyše vo svojom blízkom okolí poznajú niekoho, kto s fajčením marihuany neprestal. U Slovákov je tento podiel iba 39 percent.
Napriek tomu – alebo práve preto – sú Slováci voči konope benevolentnejší. Na otázku, či by sa mala marihuana legalizovať pre osobnú potrebu, odpovedalo kladne 58 percent Slovákov. Česká verejnosť je v tejto otázke viac rozpoltená.
Jedinečného prieskumu Závislosti inak, ktorý sa okrem drog venuje aj alkoholu, fajčeniu a nadužívaniu mobilných telefónov, sa zúčastnilo už takmer osem tisíc respondentov. O svoje názory a skúsenosti sa môžete podeliť aj vy, dotazník nájdete na webe https://www.zavislostiinak.sk/.