Bez mobilu sa nezaobídu hlavne ženy, ukázal prieskum

Smartphone sa stal stredobodom života veľkej časti Slovákov. Pätina z 14 661 účastníkov unikátneho prieskumu Závislosti inak priznáva, že do malého displeja hľadí viac ako štyri hodiny denne.

Keď pred pätnástimi rokmi Steve Jobs predstavil svetu telefón, kde fyzickú klávesnicu nahradil veľký dotykový displej, mnohí neverili, že sa táto koncepcia niekedy ujme. Dnes má principiálne podobný prístroj vo vrecku 96 percent Slovákov. Iba tri percentá respondentov ankety Závislosti inak uviedli, že používajú tlačidlový telefón, ľudia bez mobilu sú úplnou raritou.

Telefón? Skôr internetový terminál

S masovým rozšírením a zdokonaľovaním funkcií mobilov sa zmenilo aj to, na čo ich využívame. Telefonovanie už nie je prvou, ale až treťou najčastejšou činnosťou. Pre účastníkov prieskumu zohrávajú dôležitejšiu úlohu sociálne siete a hľadanie informácií na internete. Väčšina ľudí zaradila medzi päť najčastejších činností na mobile aj chatovanie.
Všetky tieto činnosti potom ukrajujú významnú časť nášho času. Iba 11 percent Slovákov má telefón v ruke po dobu kratšiu ako pol hodiny denne. Naopak, tých, ktorým nestačia ani štyri hodiny denne je takmer dvakrát toľko. Prevažujú medzi nimi ženy, väčšina z nich je prilepená k displeju viac ako dve hodiny denne. U mužov je to „iba“ 42 percent. Dámy tiež častejšie priznávajú, že so smartphonom trávia viac času, než by bolo zdravé. Myslí si to sedem žien z desiatich.
Napriek tomu je takmer polovica Slovákov presvedčená, že má situáciu stále pod kontrolou. Celý víkend bez mobilu a prístupu na internet bez problémov prečkalo 48 percent respondentov, iba 11 percentám sa to nepodarilo. Zvyšok sa o to vôbec nepokúsil, či už kvôli práci, rodine, alebo jednoducho preto, že nechce.

Deti obmedzujeme, seba málokedy

Hoci ako Android, tak iOS ponúkajú celý rad funkcií, ktoré majú používateľom zaručiť nerušený spánok, 51 percent Slovákov ich nepoužíva. Nechávajú si telefón zapnutý celú noc a ani si netlmia zvonenie. Len tri percentá z nich si doprajú nočnú pauzu cez víkendy, stotina opýtaných počas dovolenky.
Deťom však čas s mobilom či tabletom obmedzujeme, robí to 78 percent rodičov. Svojim potomkom vymeriava tretina z nich čas kratší ako pol hodiny, polovica v rozmedzí 30 minút až dvoch hodín. Navyše, 84 percent zákonných zástupcov kontroluje, čo ich ratolesti na mobile robia, 35 percent opýtaných tak robí pravidelne. A kedy má dieťa dostať svoj prvý telefón? Priemerná odpoveď znie v 11 rokoch, no najčastejšie ľudia uvádzali vek 10 rokov.